Strona Główna Strona Główna Strona Główna Strona Główna Strona Główna Strona Główna
Szanowni Państwo,

dlaczego Grecja? Bo tu tkwią korzenie zachodniej cywilizacji. To z dorobku starożytnych filozofów, astronomów, matematyków czerpali naukowcy przez całe stulecia. Sokrates, Platon, Arystoteles, Pitagoras, Tales postawili fundamenty do rozwoju wielu dziedzin wiedzy. Grecka mitologia do dziś fascynuje artystów: malarzy, pisarzy, rzeźbiarzy, którzy z powodzeniem wykorzystują jej motywy we współczesnych dziełach. Historia starożytnej Grecji oraz dzieła Homera stanowią inspirację dla filmowców, scenarzystów, dramatopisarzy. To przecież w antycznej Helladzie narodził się Teatr! Rytuał na cześć boga Dionizosa przekształcił się w jedną z najwspanialszych form sztuki, którą w Polkowicach czcimy aż dwukrotnie w ciągu roku.

Bo losy naszych narodów splotły się nieoczekiwanie w latach 40 ubiegłego wieku, kiedy po wybuchu wojny domowej w Grecji, przybyło do naszego kraju ok. 14 tysięcy greckich uchodźców. Osiedlili się oni w Dziwnowie nad morzem oraz na Dolnym Śląsku. Podczas tegorocznych "Miedziowych Spotkań" gościć będziemy wielu potomków tych greckich emigrantów, którzy starają się kultywować i popularyzować tradycje swoich przodków.

Piękną i niezwykle bogatą grecką kulturę zaprezentujemy Państwu m.in. poprzez koncerty, spektakle i wystawy. Wspólnie posłuchamy tradycyjnej greckiej muzyki, przeniesiemy się na chwilę do świata starożytnej tragedii, stając oko w oko z okrutną Medeą, uciekniemy od listopadowej szarości za oknem do urokliwych greckich krajobrazów i do piękna greckiej sztuki. Poczujemy atmosferę prawdziwej greckiej tawerny, smakując śródziemnomorskie przysmaki śpiewając tradycyjne pieśni i tańcząc sritaki, czyli popularną zorbę.

Mam nadzieję, że tegoroczne "Miedziowe Spotkania" staną się dla Państwa zachętą do wzbogacenia swojej wiedzy o tym niezwykłym kraju.

Serdecznie Państwa zapraszam! Σας προσκαλούμε!